Zvolit anhydrit, lité betonové podlahy nebo cementový potěr?

Zvolit pro podlahu beton nebo anhydrit? Při stavbě rodinného domu musí každý stavebník provést celou řadu rozhodnutí, která v budoucnu ovlivní kvalitu bydlení i života celé jeho rodiny. Jedním z prvních rozhodnutí je volba lokality a pozemku, následuje volba projektanta a typu domu. Dalším klíčovým okamžikem je volba realizační firmy. Zdaleka ne všichni investoři a stavebníci volí jednu firmu, která jim dodá stavbu na klíč, ale postupně najímají větší či menší firmy nebo živnostníky na dílčí práce. Nejprve dojde k vykopání základových pasů, vylití betonů až po základní desku a následují zdění, tesařské práce, rozvody topení, elektro rozvody, výplně otvorů tedy okna a dveře, omítky, hrubé podlahy, nášlapné vrstvy atd.

 


 

V každé části stavby je možno zvolit z celé řady technologií a v závislosti na finančních prostředcích a časových možnostech se nabízí vždy několik variant. Podívejme se trochu blíže na možnosti hrubých podlah v rodinných domech. Hrubé podlahy se nejčastěji realizují po omítkách. Hrubá podlaha je to, co slouží jako nosný podklad nášlapných vrstev, tedy jedná se např. o beton nebo anhydrit, který se nejčastěji ve vrstvě 5-11 cm nachází pod dlažbou, plovoucí podlahou atd. Samozřejmě zde ještě může být mezi dlažbou a hrubou betonovou podlahou vyrovnávací stěrka.

 

Jak se realizuje hrubá podlaha?

Betonová podlaha – tradičním materiálem pro realizaci podlahy v rodinném domě je beton. Betonová podlaha je nejlevnějším způsobem podlahy a zároveň i zdaleka nejrozšířenějším způsobem realizace hrubé podlahy. Jako v každém oboru i zde došlu v průběhu let k posunu a betonová podlaha není už realizována pouze klasický způsobem míchačka, kolečku, zedník, vodováha. Moderní způsob je použít čerpadlo na beton, odpadá zde doprava kolečkem, beton uložit na místo, srovnat a nakonec beton uhladit gletovacím zařízením. Výsledkem je hladká rovná podlaha vhodná i do vlhkých prostor, garáží a sklepů. Nevýhodou je betonu je praskání, je třeba dobře založit dilatační pásky jak u svislých konstrukcí, tak mezi místnostmi.

 

Anhydritové podlahy – Anhydrit je moderní materiál, který je na stavbu dopraven v mixu jako tekutá hmota nebo v silu jako sypký materiál. Čerpadlem je vylit na místo – před realizací musí proběhnout příprava tj. folie dilatace apod. Vylití celého rodinného domu je hotovo většinou za jeden den, ale rychlost a dražší materiál se odrazí na celé realizaci.
 
Tagy: anhydrit, anhydrid, anhydritové podlahy, betonové podlahy, beton, strojně hlazené podlahy, lité betonové podlahy.

Kategorie: Dům, Exteriér a zahrada, Interiér, Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce