Velká koupelna

Kdo by netoužil po velkém a luxusním koupelnovém prostoru? Realita však bývá někde jinde. Koupelna se často musí tísnit na pár čtverečních metrech. Chcete vědět, jaká móda sluší velikosti XXS? Není snadné navrhnout malou koupelnu tak, aby byla funkční, praktická a zároveň pěkná. Potřebujeme do ní umístit umyvadlo, vanu nebo sprchový kout, často i toaletu a pračku.
 


 

Nedejte se zlákat minimalizovanými verzemi těchto zařizovacích předmětů, neboť při každodenním používání by asi nesplňovaly požadovaný komfort. A ve snaze vytvořit dobrý dojem ani modely nadstandardních rozměrů, které jsou určeny do velkých koupelen. Vyberte si optimalizované rozměry sanitárního zařízení. Nezapomeňte však, že každý z těchto předmětů potřebuje nejen prostor pro umístění, ale i místo kolem, aby plnil svou funkci. Výrobci sanitární keramiky přišli na to, že malých koupelen je mnoho, a navrhují speciální tvary i do komplikovanějších prostorů, do rohů, úzkých prostor. Zaměřili se na ně i renomovaní výrobci, a tak i malé koupelny mohou být dnes luxusní, zařízené podle nejmodernějších trendů a ve vysoké kvalitě.
 
I malá koupelna může být luxusní a poskytnout zážitek z relaxačního koupele ve výřivkový vaně. Nechybí ani sprchová souprava na rychlou očistu a osvěžení. Na ploše přibližně 3 čtvereční metry se kromě umyvadla našel prostor i na koupelnovou skříňku.
 
Pokud plánujete větší přestavbě, zvažte, zda spojíte koupelnu s WC. Takové řešení nemusí být ideální pro omezené využívání WC. Pocítí zejména vícečlenné rodiny. I kdybyste tak získali hezčí prostor, odstraněna stěna by vám nakonec mohla při zařizování chybět. Zjistili byste například, že nemáte kam umístit pračku. Častá dilema při malých koupelnách je – sprchový kout či vana? Vana poskytuje obě možnosti – i rychlou sprchu, i pohodlnou koupel.

Malá koupelna se může stát velkou v případě, že se vzdáte vany. Sprchový kout může být pak velkorysý.

Do malých koupelen jsou vhodné modely se zúženou jednou stranou, určenou na nohy. Vana, která splňuje i roli sprchového koutu, by měla mít zástěnu nebo závěs. Ke komfortu sprchování přispěje i držák na přichycení ruční sprchy. Malá koupelna se může stát velkou v případě, že se vzdáte vany. Sprchový kout může být pak velkorysý. Použijte rozměrnou vaničku s vhodnou zástěnou nebo klasickým vyzděním získáte jakkoliv velký prostor. Ten dovolí i instalaci sedadla, které zvýší komfort ve sprchovacím prostoru.
 

Optický klam

Správný výběr obkladu dokáže udělat s malou koupelnou zázraky. Nemusíte mít obavu použít módní velkoformátové obklady. Mají velkou výhodu oproti menším v tom, že vznikne méně spár. Pokud jich je hodně, prostor opticky zmenšují. Předem si však promyslete kladení obkladu, abyste ho v malém prostoru zbytečné neřezali, čímž se vytratí kýžený efekt. Zkombinujte je raději s mozaikou. Použitím nápadnejších barev vzniknou zajímavé plochy, ve stejném odstínu působí různé formáty elegantně. Na stěny se hodí světlé barvy, které opticky zvětší malý prostor, na dlažbu lze použít i tmavší odstín. Pomůže i dobré osvětlení a podle možností co největší zrcadlo.
 

Odborník radí

- V malých koupelnách je třeba se vyvarovat zbytečného dělení prostoru zídkami, přizdívky a nikami. Rovněž je třeba dbát na určitý poměr mezi velikostí prostoru a zařizovacími prvky. Při sprchových koutech a vanových zástěn doporučuji používat čiré sklo, protože různé “matné” úpravy prostor opticky zmenšují.
 
- Co se týče obkladu, třeba upřednostnit světlé barvy, a to hlavně v koupelnách, kde je přístup denního světla. V koupelnách, kde se svítí celodenně, je tato otázka velmi individuální. Lepší jsou lesklé povrchy, neboť opticky zvětšují prostor. V malé koupelně se netřeba obávat větších formátů, například 30 x 60 cm. Není pravda, že by zmenšovaly prostor. Nebojte se bezespárové obkladů a dlažeb, uceluje a zvětšují stěny. Určitě bych na velkých plochách nedoporučoval mozaiky či příliš mnoho obkladových dekorací, například listely.
 
- Nejdůležitější roli v případě malé koupelny hraje správná identifikace potřeb a představ zákazníka. Do malých koupelen se vejde ať už vana, nebo sprchový kout, málokdy obojí. V těch nejmenších doporučuji, samozřejmě, oblé tvary, neboť “rohy” mohou někdy velmi zkomplikovat volný pohyb. Pračku a WC také víme vtěsnat do tohoto malého prostoru, záleží samozřejmě na tom, co nám dovolí velikost daného prostoru a instalační rozvody. Někdy je nezbytné používat zúžené pračky, případně úsporné varianty keramiky.
 
- Doporučuji použít některé z konceptů navržených výrobci přímo pro malé koupelny, kde jsou tvary a rozměry zařizovacích předmětů navrženy tak, aby šetřily místo. Například umyvadlo, které je jednou stranou umístěno nad vanu, případně umyvadla konstruovány tak, aby překrývaly pračku, přičemž vzniká i odkládací plocha. V malé koupelně jde o kompromisy – pokud se neumíte rozhodnout, zda vana, nebo sprchový kout, kompromisem je vana s vanovou zástěnou. Pokud chcete bidet, ale nevejde se, možností je WC s bidetovou sprškou, pokud se nevejde radiátor, tak infralampa a podobně. Nezapomeňte na velké zrcadlo, které prostor opticky zvětší.
 
- Otázka integrované toalety, ať už v malé, nebo ve velké koupelně, je kontroverzní. Raději bych doporučil zachovat samostatnou toaletu, už pro komfort použití a také pro omezování ostatních členů domácnosti při používání koupelny. Samozřejmě, že v některých případech je spojení toalety a koupelny výhodné z prostorového i dispozičního hlediska.

www.frontdoor.cz

Kategorie: Interiér, Koupelny, Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce