Slovenští developeři míří s kancelářemi na Prahu

Developing Cresco vyobchodovalo s J&T starou budovu pražské Tesly. Několikamilionový obchod, ještě větší investice a očekávání. To charakterizuje krok slovenského developera Cresco Group v stověžaté. “Od J&T Real Estate jsme nabyli starou budovu Tesly v Praze. Plánujeme tam postavit rezidenční – administrativní projekt, „říká obchodní ředitel společnosti Cresco Group Ján Krnáč. V projektu počítají s výstavbou jedné výškové, dvou menších rezidenčních a jedné administrativní novostavby. Výši investic nechce, vzhledem k probíhající schvalovací proces, Krnáč prozradit. Při takové gigantické výstavbě však lze očekávat atakování stovky milionů eur.

Kam růst?
Viceprezident Národní asociace realitních kanceláří Slovenska Martin Čapo hodnotí pražské aktivity, které tam kromě Cresco vyvíjí například i Penta, jako přirozený důsledek nárůstu české konkurence.

“Jsme malý trh. Prakticky každý developer, který v jistém čase narostl, musel dívat i za hranice. Praha je přirozenou volbou s velkým kupním potenciálem ,“říká. Na Slovensku se Cresco soustředí zejména na dostavbu další etapy petržalského projektu Slunečnice. Již po prvním týdnu prodeje spuštěného začátkem měsíce prý zaznamenali první rezervace.

Byty na papíře
A právě to je zajímavým jevem české výstavby. Developeři projekty přizpůsobily současným požadavkům a po nových bytech se jen tak zaprášilo. Ještě předtím, než se vůbec začaly stavět. “V průběhu tří měsíců se prodala více než polovina projektu. K dnešnímu dni má majitele 323 bytů, „říká o prodeji projektu Panorama City mluvčí J&T Real Estate Katarína Krajňáková.

Na místě výstavby při tom ještě nenastartovaly ani stavební stroje. Výstavba se plánuje až začátkem července. Developer patřící pod skupinu J&T, kromě stomilionové Panorama City, spustil v únoru výstavbu administrativního komplexu Westend Gate za 60 milionů eur. Nestavějí jen mrakodrapy, ale i rodinné domy „zelené terasy „v Děvíně.

Oživení s rezervou
Nebývalý zájem je i o Jégého alej developera Finep. Přestože je kolaudace naplánována až na konec roku, 80 procent bytů aktuální třetí etapy už má své majitele. „Evidujeme už zájemců v pořadníku na čtvrtou etapu Jégého ale je, „říká ředitelka Finep Oľga Petková. Další etapa při tom ještě není ani v prodeji ani ve výstavbě. Penta Investments staví nové byty i mimo hlavního města – v Košicích a Záhorské Bystrici. Za nárůstem zájmu o bydlení stojí výpadek výstavby velkých projektů v posledních let či dobré úvěrové podmínky bank.

Odborníci však varují před manipulováním údajů o prodeji. „Rezervační smlouvy ještě nelze považovat za prodeje. Klienti mohou v další fázi od koupě odskočit ,“říká Martin Čapo.

Kategorie: Reality

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce