Renovace parket tak, jak má být

Parkety se dají nazvat bez diskuse podlahovou klasickou. Ať jsou lakované nebo voskované, pro původní vzhled je třeba jim věnovat nějakou pozornost a péči. Pravidelné čištění je samozřejmost, občasná renovace parket Praha pak může vzhled oživit ještě více.
Dřevěné parkety přijímají – stejně jako nábytek – vlhkost a teplotu okolí. Kvůli tomu může dojít k jejich nabobtnání a například u buku dochází k zešednutí jeho povrchu. Naopak vyschnutí dřeva způsobí smrštění, rozeschnutí a další deformaci. Ideální rozmezí teploty je pro parkety 15-25 °C a míra vlhkosti v místnosti cca 45-65 %.

Pravidelná údržba je opravdu základ

Pro krásný vzhled parket a dlouhou životnost je třeba pravidelné čištění. Záleží přitom o něco více na pravidelnosti než na důkladnosti. Renovace parket Praha pak pomůže v případě zanedbanějšího stavu. Hlavně během špatného počasí je klíčové nevnášet na parkety nic zvenku – bláto, vodu, písek. Nejlepší je důsledné přezouvání, důkladné čištění obuvi o rohožku a osušení při vlhkosti nebo jiných nepříjemnostech.

Parkety jsou zvláště citlivé na delší kontakt s tekutinami všeho druhu. Způsobují totiž skvrny a narušují povrchový lak parkety. Pak se vlhkost dostává přímo do těla a parketu zdeformuje. Hlavně v kuchyni je toto riziko vyšší a cokoli vylitého je třeba okamžitě utřít. I nejmenší nabobtnání vyřeší už jen renovace parket Praha. Poškrábání povrchu lze předejít například plstěnými chrániči nožek nábytku, kancelářské židle mohou mít měkčená kolečka, která povrchu parket neškodí.

Jak to vyčistit

Především se čistění věnujte pravidelně. Opomenutí údržby vede velmi lehce k narušení povrchu (poškrábání), přinejhorším rovnou k deformaci dřeva a následného bobtnání. Prostředky k čištění volte dle typu povrchu – ideální je suché čištění. Při mokrém si dávejte pozor na hromadění vody v loužičkách. Právě položené parkety čistěte několik dní výlučně na sucho.
Suché čištění je stejné pro lakované i olejované parkety. Oba typy lze normálně zametat, také pravidelně vysávejte usazeniny mezi spárami, kde se rádo zachytí cokoli drobného. Vždy používejte měkký nástavec (kartáček). Při mokrém postupujte dle typu parket, dejte ale pozor, aby mop či hadr nepouštěl vlákna – zachytnou se ve spárách.

Lakované

Dají se vytírat hadrem nebo mopem vymáchaným ve vodě nebo šetrném čisticím prostředku. Mop i hadr vždy dobře vyždímejte a nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Po vyčištění použijte leštěnku, která ochrání povrch. Přípravky na leštění (můžete použít leštičku) jsou dostupné i v matné verzi.
Případné skvrny otřete nejlépe vlhkým hadříkem, při těžších použijte trochu mýdla. Při opravdu vytrvalých skvrnách přidejte do vody trochu lihu nebo benzinu. Žvýkačky ochlaďte ledem v igelitu a pak opatrně seškrábejte.

Voskované

Tady funguje mytí vodou s 1% procentem voskového oleje (viz etiketa přípravku). Pak nechte parkety přes noc vyschnout. Voda s voskem obnoví i zašlý povrch a jeho odolnost proti případnému poškrábání. Během zasychání na parkety nevstupujte. Skvrny odstraňte teplou či vlažnou vodou, zaschlé voskovým olejem či trochou lihu. Pak ještě přejeďte vodou. Při nezdaru obruste smirkovým papírem – hlavně nepoškoďte povrch. Následně použijte opět vosk.

Kategorie: Byt, Rekonstrukce

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce