Lze revitalizovat panelový dům s hnízdištěm Rorýse obecného?

I panelový dům se občas stane vítaným útočištěm chráněného Rorýse obecného. Když si postaví hnízdo na panelovém domě, máme problém. Pokud chceme revitalizovat dům, na kterém je Rorýs uhnízděn, stavební úpravy musí probíhat v souladu se zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů s ohledem na jeho chráněné hnízdiště.

resovska_2010_11
Zdroj: BELSTAV CZ

Spokojený Rorýs obecný i obyvatelé domu

Právě tuto situaci řešili obyvatelé panelového domu v Řešovské ulici v Praze 8. Panelový dům postavený na přelomu 70. a 80. let potřeboval po dlouhých letech rekonstrukci, nutné bylo také zateplení fasády, oprava ploché střechy a revitalizace balkonů a jejich prvků. Vlastníci a nájemníci tohoto domu oslovili stavební společnost BELSTAV CZ, která má s revitalizací panelových a bytových domů a zateplováním fasád dlouholeté zkušenosti. A právě díky stovkám provedených rekonstrukcí si poradila i s tak náročným „nájemníkem“, jako je Rorýs obecný.
BELSTAV CZ vyslyšel přání investora, Společenství pro dům Řešovská, který chtěl využít dotace poskytované programem Zelená úsporám. V případě, že chce investor získat veřejné finance, musí prokázat, že s penězi nebude plýtváno a budou řádně využity. Proto byl zhotoven odborný posudek budovy k programu Zelená úsporám, průkaz energetické náročnosti objektu, proveden energetický audit budovy a vypracována projektová dokumentace. Zajištěna byla také součinnost při získání stavebního povolení, spolupracoval při vyplnění žádosti pro získání finanční podpory z dotačního programu Zelená úsporám.

resovska_2010_7
Zdroj: BELSTAV CZ

Stavební úpravy byly prováděny s ohledem na chráněného Rorýse obecného a bylo postupováno v souladu se Zákonem o ochraně přírody. Fasáda domu byla zateplena kontaktním systémem, provedena sanace a rekonstrukce střechy. Opravu a modernizaci potřebovaly také vstupní portály. Díky zateplení fasády a výměně dveří se celkově snížil únik tepla z budovy a obyvatelům domu tak přinesla rekonstrukce snížení výdajů za energii.

Díky spolupráci všech zúčastněných získalo Společenství pro dům Řešovská dotaci od programu Zelená úsporám, zvýšil se komfort bydlení a hodnota budovy a hlavně, Rorýs obecný má zde své hnízdiště i nadále. Vlastníci i nájemníci bytů v tomto panelovém domě potvrdili, že převzali od stavební společnosti BELSTAV CZ perfektně odvedenou práci a spolupráci doporučují i ostatním.

Kategorie: Dům, Exteriér a zahrada, Magazín bydlení, Rekonstrukce

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce