Když se rozhodneme malovat…

Asi nejdůležitějších fází opravy nebo rekonstrukce v bytě, jsou doplňky a nástěnné dekorace. Jde o to, aby v bytě vládla příjemná atmosféra, aby se všichni obyvatelé bytu cítili dobře, aby doma vládla atmosféra útulnosti, ale zároveň aby náklady na opravu nepřesáhly rozpočet. Jedním z nejjednodušších řešení je malování stěn. Můžeme si k tomuto tématu říci pár slov.

Druhy barev

Barvy velmi ovlivňují náš život, aniž bychom si to uvědomovali. Barva může být použita pro dekoraci i pro ochranu povrchu. Liší se pouze ve složení. Máme emulzní barvy, které jsou jedny z nejlepších. Vyznačují se pozitivními vlastnostmi, jejich spotřeba je minimální, jsou neškodné a bez zápachu, rychle schnou. Lze je však používat pouze ve vytápěných prostorách.

Existuje také několik typů:

 • Akryl. Cena je poměrně velká, ale určitě stojí za to. Akrylové barvy jsou odolné, ovšem neměly by být používány v místnostech s vysokou vlhkostí, i když odpuzují vodu.
 • Latex. Nejdražší druh barev. Rychle schnou a lze je použít zejména do hospodářských budov, také na tapetu či holé stěny.
 • Vodní emulze. Suchý je nátěr téměř okamžitě. Vhodný k maskování malých prasklin a mají obrovskou škálu možností.
 • Vodní disperze. Hlavní výhodou je odolnost proti vlhkosti. Lze použít pro nátěry ve vlhkých prostorách. Nejčastěji jsou vyráběny v bílé barvě, což znamená, že je lze naředit barevnými tóny. nejsou vhodné do vlhkých místností.
 • Barva musí mít plnit také několik charakteristik:

 • Bezpečnost
 • Trvanlivost
 • Snadná péče
 • Odolnost proti opotřebení
 • Barva musí mít podle svých vlastností svou dokonalost, aby její životnost nebyla krátká. Jednou z nejdůležitějších podmínek je odolnost proti mechanickému poškození.

  Malování svépomocí

  Pokud jsme přemýšleli o tom, jak malovat stěny v bytě vlastníma rukama, pak dalším kritériem výběru je doba schnutí. Nátěr se nanáší v několika vrstvách, pokud po delší dobu schne, může být například oprava zpožděna. Také nákupem levné barvy není nikde zaručeno, že dostaneme požadovaný odstín barvy. Mnohdy spotřebujeme pro několik vrstev více barvy a úspora se zde vyhnula našemu bytu velkým obloukem. Proto dbejte pokynů výrobce na spotřebu materiálu.

  Co budeme potřebovat

  Malování nevyžaduje velké množství nástrojů. Vše, co potřebujeme, je štětka, štafle a váleček. Štětec se používá k proniknutí na těžko přístupná místa, takže budeme potřebovat jeden široký a jeden úzký. K natírání hladkých stěn se používá krátký váleček.

  Příprava povrchu stěny

  Jak malovat stěny v bytě? Před malováním stěn musíme nejdříve vše dobře připravit. Přesnost a krása aplikace nátěru bude záviset na tom, jak pečlivě si stěny připravíme. Musíme odstranit nerovnosti stěny, zatmelit díry po skobičkách, na kterých visely obrazy, je třeba také odstranit starý nátěr a podobně.
  Nátěrové práce se vyznačují tím, že pokud stěny nepřipravíme pro malování, může se stát, že výsledek nebude mít takový efekt,jaký jsme vlastně čekali. Pokud jsme si koupili barvu, která může být použita na jiné typy povrchů, pak bychom se měli ujistit o tom, že stará vrstva drží dobře a neodlupuje se. V opačném případě se musíme těchto nedostatků zbavit.

  Kategorie: Byt

  Poslat tuto nemovitost příteli!

  Kontaktovat prodejce