Americká hypotéka

Při zjišťování, jaká forma úvěru by byla vhodná pro financování vašeho vysněného příbytku, jste určitě narazili na slovní spojení americká hypotéka. Pokud si však stále nevíte úplně představit, jaký přesný význam se pod ním skrývá av čem jsou hlavní rozdíly mezi americkou a klasickou hypotékou, čtěte dál, protože přesně tomu bude věnována tento článek.
 


 

Svobodná hypotéka?

Ačkoliv se iv tomto zmiňovaném spojení nachází termín hypotéka, není to právě ten hypoteční úvěr, na který jsme obvykle zvyklí. No na druh, stranu, i americká hypotéka může velmi dobře posloužit k financování vytoužené nemovitosti. Ale pojďme pěkně po pořádku. Americká hypotéka je vlastně financování založené hypoteční úvěr nebo jinými slovy financování založené úvěr, který je zajištěn nemovitostí. Samotný výraz “americká hypotéka” vyplývá z toho, že zákon o bankách definuje výraz “hypoteční úvěr” jako úvěr zajištěný nemovitostí použitý na účel koupě, výstavby nebo změny nemovitosti. Proto se na odlišení přidává přívlastek “americká”. Na rozdíl od klasických hypotečních úvěrů se při americké hypotéce půjčené peníze nemusí použít na nákup nemovitosti, ale mohou se použít na cokoliv.
 

Skutečně na cokoliv?

Je tomu opravdu tak – americkou hypotéku lze skutečně využít k doslova jakýkoliv účel. Často se využívá na krytí vyšších investic do nemovitostí – rekonstrukcí, modernizací, ale i na koupi automobilů nebo technických zařízení. Americkou hypotékou lze vyplatit jiné, méně výhodné úvěry a tyto konsolidovat do jediného úvěru s nižší splátkou, delší dobou splatnosti a nižším úročením. Americkou hypotéku si může vybavit i ten, kdo už klasickou hypotéku má a potřebuje další peníze. Podmínkou je, aby byla hodnota nezaloženého části nemovitosti dostačující i pro další úvěr. Banky poskytují americké hypotéky i do výše 100 procent zastavené nemovitosti, obvykle však do 70 až 80 procent.
 

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodu americké hypotéky jsme již zmiňovali výše – je ní její neúčelovost. Ačkoli v této souvislosti je třeba podotknout, že i tak ji většina lidí použije ve spojitosti s nemovitostí a to nejčastěji na její rekonstrukci. A vzhledem k tomu je často zapotřebí nemalý obnos financí, je tu další výhoda americké hypotéky: možnost půjčky vysoké částky, jakou byste při běžném a nezabezpečnom spotřebitelském úvěru dostali jen sotva. Navíc zde hraje důležitou roli i výše úroků, které jsou při americké hypotéce nižší, než při spotřebitelském úvěru a to právě z toho důvodu, že při americké hypotéce je přítomna jistota v podobě nemovitosti. To však může být v konečném důsledku i hlavní nevýhodou. Splácení americké hypotéky totiž může trvat i třicet let, čili stejně, jako je tomu při běžném hypotečním úvěru. Nuž a je těžké předpokládat, co se za takový dlouhý čas může přihodit a zda budete schopni úvěr celou tuto dobu splácet. Ve hře je totiž případná ztráta vašeho bydlení, což skutečně není maličkost.
 
Nevýhodou však mohou být i vyšší “vstupní poplatky”, jako v případě běžného spotřebního úvěru. Někdy proto americká hypotéka i při nižším úročení může dokonce vyjít dražší, než běžný úvěr. Je tomu tak zejména v případě zapůjčení nižší částky a kratší délce splácení, kde by celkové náklady na získání americké hypotéky mohly v konečném důsledku vyjít víc, než byste ušetřili při jejím nižším úročení. Proto si raději dobře promyslete, zda raději nechcete bance dokladovat koupi a využít některý z výhodných účelových spotřebitelských úvěrů. Využití americké hypotéky by totiž mohlo vyjít poměrně draho. Pokud však chcete rekonstruovat svůj dům či byt ve větším finančním objemu nebo si například koupit dražší auto a nechce se vám zabývat se dokládání každé položky a zároveň vám nevadí založit svou nemovitost, americká hypotéka může být pro vás výhodnou formou úvěru.

Kategorie: Finance, peníze, půjčky, Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce